Кисті

Травми і захворювання кисті.
Кисть відіграє важливу роль у людини – як в повсякденному житті, так і в професійній діяльності. Протиставлення великого пальця кисті іншим пальцям – відмінна риса людини від тварини. Усі найскладніші рухи і маніпуляції виконуються цим органом. Таким чином травми і захворювання цього органу можуть привести до обмеження функцій, в деяких випадках навіть до інвалідності, до неповноцінності людини у суспільстві. Переломи кісток зап’ястя:Описание: Carpus
Можуть бути спричинені як прямою травмою внаслідок падіння,
Так і супроводжуватись вивихом і переломовивихом. Лікування, в залежності
Від ситуації може бути як консервативне так і оперативне. Вчасно не діагностовані травми можуть спричинити серйозні наслідки.
A – човноподібна
B – півмісяцева
C – тригранна
D – гороховидна
E – багатокутна
F – трапецієвидна
G – головчата
H – гачкувата
1 – променева кістка
2 – ліктьова
3 – п’ястні кіски

 

Переломи п’ястних кісток:

 По механізму травма може бути як пряма, так і не пряма. Переломи можуть бути простими і складними, косими, зі зміщенням і без. Для встановлення діагнозу неохідний огляд і рентгенологічне дослідження. Оперативне лікування: від спиць, гвинтів, і до пластинок.

Перелом човноподібної кістки:

 один з найчастіших переломів кісток зап’ястя. Виникає внаслідок падіння на руку при гіперектензії кисті. Клінічно у хворого може бути набряк, біль у проекції ” анатомічної табакерки”. Допомагають в уточненні діагнозу рентгенографія, КТ. Лікування в залежності від перелому може бути і консервативним (гіпсова іммобілізація), так і оперативним (фіксація спицями, гвинтами).

Описание: 6094db5639f2

 

Переломи фаланг пальців:

Так само можуть траплятись при прямому, або не прямому механізму травми. Можуть супроводжуватись вивихами, пошкодженням сухожиль (згиначів і розгиначів пальців), зміщенням уламків. Одні з найпоширеніших переломів в області кисті. В залежності від типу перелому лікування може бути як консервативним так і оперативним. Внутрішньосуглобові переломи вимагають оперативного лікування.

Описание: 19991 

Перелом проксимальної фаланги: а – зі зміщенням, б – без зміщення.

 

Хвороба Кінбека:

 Асептичний некроз півмісяцевої кістки – прогресуюче дегенеративно-дистрофічне ураження півмісяцевої кістки, що супроводжується її деформацією і остеоартрозом півмісяцево-променевого суглоба. Причиною є порушення кровопостачання внаслідок постійного механічного навантаження. Симптоми: поступовий розвиток, що супроводжується болем, припухлістю, порушенням функції. На початкових стадіях лікування консервативне (гіпсова іммобілізація), на пізніх оперативне (кісткова пластика, артродез), результат не завжди позитивний.
Описание: 0211476270 

Асептичний некроз півмісяцевої кістки (позначено стрілкою)

 

Синдром зап’ястного каналу:

 нейропатія, в основі здавлення серединного нерва в карпальному каналі між кістками зап’ястя і поперечною зв’язкою зап’ястя. Супроводжується онімінням, парестезіями (повзанням мурашок) в I, II, III, і частково IV пальцях кисті. Часто захворювання пов’язане із професійною діяльністю ( робота за комп’ютером, мотогонщики). Лікування можливе як консервативне, так і оперативне ( розсічення поперечної зв’язки зап’ястя).

 

Описание: 649_649_3

 

 

 

Синдром “палець лижника”:

 травма, що супроводжується пошкодженням ліктьової колатеральної зв’язки I пястно-фалангового суглоба.

Описание: skier_thumb

цей термін більше застосовується до гострої травми, для хронічного пошкодження використовують термін великий “палець єгеря”. Травма може супроводжуватись відривом кісткового фрагменту від проксимальної фаланги I пальця, інтерпозицією привідного апоневрозу між зв’язкою ( пошкодження Стенера). Лікування можливе як консервативне (гіпсова іммобілізація), так і оперативне (пластика і рефіксація зв’язки).
Молоткоподібний палець

пошкодження сухожилка розгинача пальця на рівні дистального міжфалангового суглоба внаслідок прямої травми при розігнутому пальці (часто при грі у волейбол, баскетбол).
Описание: types_mallet_finger 

А – часткове пошкодження
Б – повне пошкодження
В – повне пошкодження з відривним переломом

Лікування можливе як консервативне ( шина, гіпсова іммобілізація у розігнутому положенні), так і оперативне ( пластика зв’язки, фіксація спицею).

Стенозуючий лігаментіт (хвороба Нотта):

 Захворювання, що супроводжується потовщенням сухожилка згинача у місці пястнофалангового суглоба, внаслідок чого людина не може розігнути зігнутий палець. При пасивному розгинанні лунає своєрідний ”щелчок”. У хворого мало виражений больовий синдром. Лікування на початкових стадіях консервативне ( протизапальні мазі, кортикостероїдні блокади), на пізніх – під місцевою анестезією проводять розсічення кільцевидних зв’язок.

Описание: 4400-original

 

Контрактура Дюпюітрена:

 захворювання в основі якого лежить потовщення долонної фасції, внаслідок чого це приводить до тугого стягнення фаланг пальців. Хворий не здатний розігнути пальці. Консервативне лікування малоефективне. Оперативне полягає у висіченні потовщенної фасції.
Описание: 65377906

 

Описание: 082511_1940_1

 

Пошкодження типу ”бутоньєрки”:

 травма, внаслідок якої наступає пошкодження сухожилка розгинача на рівні проксимального міжфалангового суглоба. В результаті цього палець зігнутий у проксимальному між фаланговому суглобі і розігнутий у дистальному. Травма часто асоціюється з ревматоїдним артритом. Консервативне лікування не ефективне. Оперативне полягає у пластиці сухожилка.

 

Описание: boutonnierre_PrimalPictures

 

Деформація по типу ”шиї лебедя”:

 травма, внаслідок якої пошкоджується сухожилок поверхневого згинача пальця. Наступає деформація пальця, коли проксимальний міжфаланговий суглоб перерозігнутий, а дистальний зігнутий. Може траплятись на фоні ревматоїдного артриту. У гостому періоді накладають шину, в подальшому необхідне оперативне втручання – пластика і рефіксація сухожилка.

Описание: SwanNecklabel

 

 

Теносиновіїт Де Кервена:

 запалення сухожилка короткого розгинача великого пальця і сухожилка довгого абдуктора великого пальця і їхньої піхви у місці проекції шиловидного відростка променевої кістки. Хворого турбують біль, набряк, обмеження функції кисті. Лікування як консервативне (протизапальна терапія), так і оперативне (розсічення зв’язки, що підтримує сухожилки розгиначів).

Описание: de_Quervains_arthritis_de_quervains_disease_information