Кисті
Травми і захворювання кисті.
Кисть відіграє важливу роль у людини – як в повсякденному житті, так і в професійній діяльності. Протиставлення великого пальця кисті іншим пальцям – відмінна риса людини від тварини. Усі найскладніші рухи і маніпуляції виконуються цим органом. Таким чином травми і захворювання цього органу можуть привести до обмеження функцій, в деяких випадках навіть до інвалідності, до неповноцінності людини у суспільстві. Переломи кісток зап’ястя:
Можуть бути спричинені як прямою травмою внаслідок падіння,
Так і супроводжуватись вивихом і переломовивихом. Лікування, в залежності
Від ситуації може бути як консервативне так і оперативне. Вчасно не діагностовані травми можуть спричинити серйозні наслідки.
A – човноподібна
B – півмісяцева
C – тригранна
D – гороховидна
E – багатокутна
F – трапецієвидна
G – головчата
H – гачкувата
1 – променева кістка
2 – ліктьова
3 – п’ястні кіски
Переломи п’ястних кісток:
По механізму травма може бути як пряма, так і не пряма. Переломи можуть бути простими і складними, косими, зі зміщенням і без. Для встановлення діагнозу неохідний огляд і рентгенологічне дослідження. Оперативне лікування: від спиць, гвинтів, і до пластинок.
Перелом човноподібної кістки:
один з найчастіших переломів кісток зап’ястя. Виникає внаслідок падіння на руку при гіперектензії кисті. Клінічно у хворого може бути набряк, біль у проекції ” анатомічної табакерки”. Допомагають в уточненні діагнозу рентгенографія, КТ. Лікування в залежності від перелому може бути і консервативним (гіпсова іммобілізація), так і оперативним (фіксація спицями, гвинтами).
Переломи фаланг пальців:
Так само можуть траплятись при прямому, або не прямому механізму травми. Можуть супроводжуватись вивихами, пошкодженням сухожиль (згиначів і розгиначів пальців), зміщенням уламків. Одні з найпоширеніших переломів в області кисті. В залежності від типу перелому лікування може бути як консервативним так і оперативним. Внутрішньосуглобові переломи вимагають оперативного лікування.
Перелом проксимальної фаланги: а – зі зміщенням, б – без зміщення.
Хвороба Кінбека:
Асептичний некроз півмісяцевої кістки – прогресуюче дегенеративно-дистрофічне ураження півмісяцевої кістки, що супроводжується її деформацією і остеоартрозом півмісяцево-променевого суглоба. Причиною є порушення кровопостачання внаслідок постійного механічного навантаження. Симптоми: поступовий розвиток, що супроводжується болем, припухлістю, порушенням функції. На початкових стадіях лікування консервативне (гіпсова іммобілізація), на пізніх оперативне (кісткова пластика, артродез), результат не завжди позитивний.
Асептичний некроз півмісяцевої кістки (позначено стрілкою)
Синдром зап’ястного каналу:
нейропатія, в основі здавлення серединного нерва в карпальному каналі між кістками зап’ястя і поперечною зв’язкою зап’ястя. Супроводжується онімінням, парестезіями (повзанням мурашок) в I, II, III, і частково IV пальцях кисті. Часто захворювання пов’язане із професійною діяльністю ( робота за комп’ютером, мотогонщики). Лікування можливе як консервативне, так і оперативне ( розсічення поперечної зв’язки зап’ястя).
Синдром “палець лижника”:
травма, що супроводжується пошкодженням ліктьової колатеральної зв’язки I пястно-фалангового суглоба.
цей термін більше застосовується до гострої травми, для хронічного пошкодження використовують термін великий “палець єгеря”. Травма може супроводжуватись відривом кісткового фрагменту від проксимальної фаланги I пальця, інтерпозицією привідного апоневрозу між зв’язкою ( пошкодження Стенера). Лікування можливе як консервативне (гіпсова іммобілізація), так і оперативне (пластика і рефіксація зв’язки).
Молоткоподібний палець
пошкодження сухожилка розгинача пальця на рівні дистального міжфалангового суглоба внаслідок прямої травми при розігнутому пальці (часто при грі у волейбол, баскетбол).
А – часткове пошкодження
Б – повне пошкодження
В – повне пошкодження з відривним переломом
Лікування можливе як консервативне ( шина, гіпсова іммобілізація у розігнутому положенні), так і оперативне ( пластика зв’язки, фіксація спицею).
Стенозуючий лігаментіт (хвороба Нотта):
Захворювання, що супроводжується потовщенням сухожилка згинача у місці пястнофалангового суглоба, внаслідок чого людина не може розігнути зігнутий палець. При пасивному розгинанні лунає своєрідний ”щелчок”. У хворого мало виражений больовий синдром. Лікування на початкових стадіях консервативне ( протизапальні мазі, кортикостероїдні блокади), на пізніх – під місцевою анестезією проводять розсічення кільцевидних зв’язок.
Контрактура Дюпюітрена:
захворювання в основі якого лежить потовщення долонної фасції, внаслідок чого це приводить до тугого стягнення фаланг пальців. Хворий не здатний розігнути пальці. Консервативне лікування малоефективне. Оперативне полягає у висіченні потовщенної фасції.
Пошкодження типу ”бутоньєрки”:
травма, внаслідок якої наступає пошкодження сухожилка розгинача на рівні проксимального міжфалангового суглоба. В результаті цього палець зігнутий у проксимальному між фаланговому суглобі і розігнутий у дистальному. Травма часто асоціюється з ревматоїдним артритом. Консервативне лікування не ефективне. Оперативне полягає у пластиці сухожилка.
Деформація по типу ”шиї лебедя”:
травма, внаслідок якої пошкоджується сухожилок поверхневого згинача пальця. Наступає деформація пальця, коли проксимальний міжфаланговий суглоб перерозігнутий, а дистальний зігнутий. Може траплятись на фоні ревматоїдного артриту. У гостому періоді накладають шину, в подальшому необхідне оперативне втручання – пластика і рефіксація сухожилка.
Теносиновіїт Де Кервена:
запалення сухожилка короткого розгинача великого пальця і сухожилка довгого абдуктора великого пальця і їхньої піхви у місці проекції шиловидного відростка променевої кістки. Хворого турбують біль, набряк, обмеження функції кисті. Лікування як консервативне (протизапальна терапія), так і оперативне (розсічення зв’язки, що підтримує сухожилки розгиначів).